Neobyčajné mesto na východe Slovenska, na hranici súčasnej modernej Európy, avšak stále pri východe. Jedno z najstarších stredovekých Európskych miest, po stáročia križovatka a spojovník medzi západom, východom, juhom a severom, prvé mesto Európe s erbovou listinou, istý čas aj hlavné mesto Československa.
Košice, celé stáročia obývané európskymi kultúrami, najmä, Slovákmi, Maďarmi, Židmi, Čechmi, Nemcami, Rómami, sa týmito národmi a novými obyvateľmi nechali naplno ovplyvňovať, čo sa prejavilo v architektúre, vývoji mesta, ale hlavne v osobitosti Košičanov. Multikulturálne mesto s prekrásnym a najväčším pamiatkovým historickým centrom na Slovensku, sa však nesnaží žiť len z minulosti, ale dobieha európsku súčasnú kultúru a umenie, rozbieha kreatívny priemysel, čo potvrdzuje aj titul Európske hlavné mesto kultúry, ktoré v roku 2013 získalo a niekoľko kultúrnych centier s medzinárodným významom.
Zatiaľ stále zelené mesto ležiace na rieke Hornád, s množstvom parkov, ale aj najväčšími prímestskými lesmi v strednej Európe, mesto ležiace v kotline, medzi niekoľkými pohoriami s obrovskými možnosťami na šport a turistiku.
Jeho história siaha do roku 1230. Spomína sa pod názvom Villa Cassa, z ktorého sa vyvinulo latinské pomenovanie Cassovia, nemecké Kaschau, maďarské Kassa a napokon aj slovenské Košice.
V roku 1342 dostali výsady slobodného kráľovského mesta. 20. storočie zmenilo Košice radikálnym spôsobom. Posledný deň roku 1918 sa stalo súčasťou Československej republiky, v roku 1938 ho na viac ako šesť rokov zabralo Maďarsko.
V apríli 1945 sa v Košiciach zišla po prvý raz na domácej pôde československá vláda. Od konca 2. svetovej vojny do konca 20. storočia sa počet Košičanov viac ako zdvojnásobil. Najväčším podnikom v Košiciach a jedným z najväčších podnikov na celom Slovensku sa stali Východoslovenské železiarne (dnes U. S. Steel) ktoré do Košíc pritiahli za prácou desiatky tisíc ľudí.
Takmer všetky pamiatky sú v historickom centre mesta, ktoré je rozlohou najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. Jeho hlavnú časť tvorí Hlavná ulica, pešia zóna plná útulných kaviarničiek, obchodov a reštaurácií v historických budovách. Dominantnú pamiatku tejto ulice tvorí gotický Dóm sv. Alžbety.
Košice boli oddávna miestom umenia a kultúry. Dnes je možné nájsť v meste tradičné divadlá, a klasickú hudobnú scénu, ale aj nové kultúrne priestory, ktoré zapadajú do celoeurópskych trendov súčasného umenia. Košice získali v roku 2013 titul Európske hlavné mesto kultúry, čo výrazne pomohlo v budovaní nových umeleckých centier, kreatívneho priemyslu a najme spolupráce s umelcami s celej Európy ktorí Košice navštevujú a vytvárajú tu svoje projekty. V Košiciach sa takisto narodilo a pôsobilo celkom veľa umelcov, ktorý mali celoeurópsky význam. V meste sídli Fakulta umení, 4 konzervatóriá, stredná výtvarná škola aj stredná filmová škola.