Košice

Neobyčajné mesto na východe Slovenska, na hranici súčasnej modernej Európy, avšak stále pri východe. Jedno z najstarších stredovekých Európskych miest, po stáročia križovatka a spojovník medzi západom, východom, juhom a severom, prvé mesto Európe s erbovou listinou, istý čas aj hlavné mesto Československa.

Košice, celé stáročia obývané európskymi kultúrami, najmä, Slovákmi, Maďarmi, Židmi, Čechmi, Nemcami, Rómami, sa týmito národmi a novými obyvateľmi nechali naplno ovplyvňovať, čo sa prejavilo v architektúre, vývoji mesta, ale hlavne v osobitosti Košičanov. Multikulturálne mesto s prekrásnym a najväčším pamiatkovým historickým centrom na Slovensku, sa však nesnaží žiť len z minulosti, ale dobieha európsku súčasnú kultúru a umenie, rozbieha kreatívny priemysel, čo potvrdzuje aj titul Európske hlavné mesto kultúry, ktoré v roku 2013 získalo a niekoľko kultúrnych centier s medzinárodným významom.

Zatiaľ stále zelené mesto ležiace na rieke Hornád, s množstvom parkov, ale aj najväčšími prímestskými lesmi v strednej Európe, mesto ležiace v kotline, medzi niekoľkými pohoriami s obrovskými možnosťami na šport a turistiku.

Štátne Divadlo Košice
Kaplnka svätého Michala

História

Jeho história siaha do roku 1230. Spomína sa pod názvom Villa Cassa, z ktorého sa vyvinulo latinské pomenovanie Cassovia, nemecké Kaschau, maďarské Kassa a napokon aj slovenské Košice.

V roku 1342 dostali výsady slobodného kráľovského mesta. 20. storočie zmenilo Košice radikálnym spôsobom. Posledný deň roku 1918 sa stalo súčasťou Československej republiky, v roku 1938 ho na viac ako šesť rokov zabralo Maďarsko.

V apríli 1945 sa v Košiciach zišla po prvý raz na domácej pôde československá vláda. Od konca 2. svetovej vojny do konca 20. storočia sa počet Košičanov viac ako zdvojnásobil. Najväčším podnikom v Košiciach a jedným z najväčších podnikov na celom Slovensku sa stali Východoslovenské železiarne (dnes U. S. Steel) ktoré do Košíc pritiahli za prácou desiatky tisíc ľudí.

Pamiatky v Košiciach

Takmer všetky pamiatky sú v historickom centre mesta, ktoré je rozlohou najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. Jeho hlavnú časť tvorí Hlavná ulica, pešia zóna plná útulných kaviarničiek, obchodov a reštaurácií v historických budovách. Dominantnú pamiatku tejto ulice tvorí gotický Dóm sv. Alžbety.

Veľkolepá gotická katedrála, najväčšia a najvzácnejšia historická pamiatka Košíc, ktorá sa stavala od roku 1380 do roku 1508. Okrem impozantného exteriéru ukrýva katedrála aj vzácny interiér. Upúta najmä oltár sv. Alžbety so 48 obrazmi, obrovský luster alebo nezvyčajné dvojité gotické schodisko. Dóm ponúka niekoľko rarít, napr. je najvýchodnejšie umiestnenou gotickou katedrálou v Európe, ponúka krásny výhľad zo svojej veže, navštíviť môžete Rákocziho kryptu, alebo tajomný labyrint schodísk. Unikátom je tiež jedna z nedokončených veží na priečelí chrámu, čím je Dóm jednou z mála gotických katedrál na svete, ktorá má hlavné veže v rôznych výškach.
Komplex podzemného múzea s pôvodným vstupom do mesta a pôvodnými hradbami z 13. až 15. storočia.
Veľkolepá neobaroková budova na Hlavnej ulici, v ktorej sa skrýva druhé najväčšie divadlo na Slovensku, s operou, činohrou a baletom.
Pseudogotická Budova, ktorú sám pre seba navrhol staviteľ Peter Jakab, autor mnohých eklektických budov. Po 2. Svetovej vojne palác bol istý čas sídlom prezidenta obnovenej Česko-Slovenskej republiky Edvarda Beneša. V súčasnosti sa využíva na v spoločenské podujatia.
Jedno z najvýznamnejších a najstarších múzeí na Slovensku.
Pamätný dom Františka II. Rákocziho. Ide o repliku exilového domu z tureckého mestečka Rodošto, kde vodca posledného uhorského stavovského povstania František II. Rákoczi prežil svoj exilový život v rokoch 1720-1735.
Od 17. Storočia do roku 1909 bola táto budova mestskou väznicou ale aj mučiarňou a takisto v nej býval mestský kat. Dnes slúži ako múzeum plné hrôzostrašných príbehov a nástrojov.
2 920 zlatých mincí, tri zlaté medaile a zlatá renesančná reťaz (2,14m!). Unikátna zbierka z obdobia 15. až 17. storočia je vo svojej nepoškodenej podobe od doby nálezu jedným z najväčších zlatých pokladov na svete. Poklad nájdu návštevníci v podzemnom trezore východoslovenského múzea.
Jediné múzeum na Slovensku s mnohými expozíciami, mapujúcimi napríklad hutníctvo, strojárstvo, umelecké kováčstvo, vývoj geodetickej techniky a kartografie alebo vývoj písacích strojov.
V pamätnej izbe Sándora Máraia z roku 1998, na mieste, kde žil a tvoril, nájdete ukážku osobných predmetov jedného z najčítanejších spisovateľov v Európe.
Medzi Štátnym divadlom a Dómom sv. Alžbety je krásny park, v ktorom je veľká fontána so zvonkohrou, vyhrávajúce v pravidelných časoch rôzne melódie a obklopená lavičkami, v teplých mesiacoch plnými.
Dóm sv. Alžbety
Kunsthalle

Umenie v Košiciach

Košice boli oddávna miestom umenia a kultúry. Dnes je možné nájsť v meste tradičné divadlá, a klasickú hudobnú scénu, ale aj nové kultúrne priestory, ktoré zapadajú do celoeurópskych trendov súčasného umenia. Košice získali v roku 2013 titul Európske hlavné mesto kultúry, čo výrazne pomohlo v budovaní nových umeleckých centier, kreatívneho priemyslu a najme spolupráce s umelcami s celej Európy ktorí Košice navštevujú a vytvárajú tu svoje projekty. V Košiciach sa takisto narodilo a pôsobilo celkom veľa umelcov, ktorý mali celoeurópsky význam. V meste sídli Fakulta umení, 4 konzervatóriá, stredná výtvarná škola aj stredná filmová škola.

Druhé najväčšie divadlo na Slovensku, Ponúka Činohru, Operu a Balet, a takisto má svoju Malú scénu. Hrá sa v ňom takmer každý deň.
Niekdajšia synagóga, za socializmu pretvorená na sídlo banketov, plesov, ale najmä domovské miesto Štátnej filharmónie v Košiciach
Súčasné kultúrne centrum európskeho významu, zrekonštruované z niekdajšieho vojenského areálu. Skladá sa z niekoľkých budov s koncertnými a divadelnými sálami, galériami, umeleckými ateliérmi a inkubátormi, a takisto aj bytmi pre umelcov na rezidenčných pobytoch.
Nezávislé kultúrne centrum s divadelnými a koncertnými sálami, výstavnými priestormi, kaviarňou, barom a klubom. Ponúka kvalitný domáci a zahraničný program, koncerty a divadlá rôznych žánrov, vedecké a občianske diskusie, výstavy, kino, ale aj pravidelné elektronické klubové párty.
Hala umenia Košice, galéria prinášajúca súčasné umenie zo sveta, ale aj zo Slovenska. Sídli v unikátnej zrekonštruovanej budove bývalej plavárne.
Menšia galéria, ktorá okrem expozície diel sochára Vojtecha Löfflera a unikátnych autoportrétov najdôležitejších košických maliarov 20. storočia, mapuje a podporuje rozvoj a dáva priestor pre prezentáciu súčasného výtvarného umenia a novej generácie umelcov.
Východoslovenská galéria prezentuje nielen výtvarnú kultúru východného Slovenska z historického pohľadu, ale dáva priestor aj súčasným umelcom. Galéria vlastní viac ako 7000 umeleckých diel z 19.,20. a 21. storočia. Ročne usporadúva okolo 40 výstav či už vo vlastných priestoroch, alebo v iných slovenských a zahraničných galériách.
Košice ako hokejové mesto majú najväčšiu hokejovú arénu na Slovensku, ktorá slúži okrem hokeja aj ako miesto koncertov svetových aj domácich hudobných hviezd.
Východoslovenské múzeum

Udalosti

Prvá októbrová nedeľa (MMM) alebo Košický maratón je najstarší maratón v Európe a tretí najstarší na svete. Po prvý raz sa bežal v roku 1924. MMM štartuje každoročne v prvú októbrovú nedeľu.
Prvá októbrová sobota, Umelecký festival Festival svetiel, ktorý oživuje noc umeleckou hrou svetla v spojitosti s umením. Zastávky na nočnej trase mestom menia predvečer prechádzku na vizuálne silný zážitok a predstavujú slovenských a zahraničných umelcov.
30. Apríl - 8 Máj,Oslavy Košíc Košice svoj erb získali ako prvé mesto v Európe už v roku 1369 od vtedajšieho panovníka Ľudovíta Veľkého. Oslavy tohto dňa sú v Košiciach spojené s trhom stredovekých remesiel, s historickým sprievodom, či rytierskymi slávnosťami. V tomto čase sa otvára letná sezóna Vyhliadkovej veže, Detskej železničky a ZOO.
Jedna sobota v mesiaci Burzy starožitností a kuriozít sa konajú každý mesiac v Zámockom parku pri starom kaštieli v obci Budimír (9 km od Košíc).
Apríl/Máj, Festival klasickej hudby Medzinárodný hudobný festival Košická hudobná jar je najstarším hudobným festivalom v meste.
September, Divadelný festival Prvý septembrový týždeň patrí v Košiciach divadlám. Predstavenia divadelných súborov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska sa konajú v netradičných divadelných priestoroch, na veľkom pódiu na Hlavnej ulici, v stane, v dielňach, či v skúšobni.
November, Festival súčasnej hudby Dni novej hudby ISCM je významnou prehliadkou modernej vážnej hudby.
Máj, Mestský festival umenia Cieľom festivalu USE THE C!TY Festival je predstaviť rôzne formy, žánre a podoby umenia vo verejnom priestore.
August, Streetartový festival Street Art Communication festival (SAC) systematicky vytvára vo verejnom priestore Košíc galériu súčasného pouličného umenia a patrí medzi európske špičkové street artové podujatia.
September Tradícia vinárstva a hodovania ožívajú na Košických slávnostiach vína ktoré ponúkajú súťažné degustácie vína, široký výber domácich a zahraničných vín, uvoľnenou atmosférou nabitú Dolnú bránu, pohodové ochutnávky v stredovekom areáli Katovej bašty a pokračovanie vo vinotékach a baroch až do rána.
20.-22. Jún Festival jedla Festival výnimočných chutí nadväzuje na tradíciu podobných festivalov v európskych metropolách. Približuje zážitkovú gastronómiu pomocou prezentácií košických reštaurácií. Doplnkom degustovania je sprievodný program, v ktorom predvedú svoje umenie tí najlepší slovenskí šéfkuchári, barmani a someliéri.
Október- November, Jazzové festivaly Špičkové jazzové festivaly na v rôznych častiach mesta s veľkým počtom domácich aj zahraničných hudobníkov.
5. - 23. December, Hlavná ulica Košická Vianočná atmosféra na hlavnej ulici je plná vône vareného vína, medoviny, pečených dobrôt, kapustnice, hudby, koncertov, Vianočných trhov, a originálnych suvenírov. Všetkému kraľuje obrovský stromček a dobrá nálada na romantickej zasneženej Hlavnej ulici.
5. - 23. December, Hlavná street Main Street - Košice Christmas atmosphere on the main street is filled with aromas of mulled wine, mead, baked goodies, cabbage soup, music, concerts, Christmas markets and original souvenirs. All the kings huge tree and a good mood for a romantic snowy Main Street.

Atrakcie

Na ploche 30 hektárov sa nachádza približne 4 000 druhov rastlín, čím sa radí medzi najvýznamnejšie v strednej Európe. Zaujímavá je zbierka zhruba 1 200 kaktusov a sukulentov, čo je najväčšia zbierka kaktusov na celom území bývalého Československa.
Vyskúšajte vodné lyžovanie, wakeboard alebo wakeskate na vodnolyžiarskom vleku Na Jazere. Všetko potrebné si môžete zapožičať na mieste.

Zoo

V prímestskej oblasti Kavečany, cca 10 km od centra Košíc, sa nachádza rozlohou najväčšia ZOO v strednej Európe. Návštevníci tu môžu vidieť vyše 200 druhov živočíchov, najmä veľké kopytníky, šelmy a vtáky. Atrakciou sú tučniaky a tulene, ako aj chov karpatských medveďov hnedých v jedinečnom prírodnom areáli. Súčasťou ZOO je od roku 2013 Dinopark, ktorý sa rozprestiera na ploche 5 ha.
Perfektný adrenalínový zážitok: v nerezovom žľabe plnom zákrut sa z kopca spúšťate na vozíkoch, vybavených ručnou brzdou. Bobovú dráhu nájdete v Kavečanoch, neďaleko zoologickej záhrady.
Na kopci Hradová nad Košicami sa týči vyhliadková veža, vysoká 21 metrov, ktorá poskytuje výhľad na mesto a celé okolie. Prístup je chodníkom pre peších (cca 20 min) z parkoviska cesty Košice - Kavečany.
Hneď pod vyhliadkovou vežou sú medzi stromami ukryté ruiny Košického hradu.
Košická detská historická železnica má 4,2 km a nachádzajúca sa v Čermeľskom údolí pri Košiciach, z Čermeľa, na Alpinku. Existuje od roku 1955, a pravidelne premáva od mája do októbra. Vláčik je ťahaný parnou lokomotívou Katkou. Čermeľské údolie ponúka krásne miesta na piknik pri Čermeľskom potoku a pri trati detskej železničky. Rekreačný areál Alpinka sa nachádza len 6 km od centra mesta a nájdete tu detské ihrisko, bufet a reštauráciu, lanový park TARZÁNIA, westernovú šou, alebo golfové ihrisko.
Nachádza sa na Alpinke, par kilometrov od Košíc smerom na Jahodnú. Tento lanový park na stromoch je postavený z 32 prekážok vo výške približne 4 až 10 m nad zemou. Na návštevníkov tu čaká množstvo prekážok a takmer 180 metrov lanoviek.

Turistika

Vo väčšine zím sú Košice a ich okolie zasnežené a ponúkajú výborné podmienky na zimné športy. Blízke okolie Košíc ponúka dva svahy priamo na horách v bezprostrednom okolí mesta, Jahodná a Kavečany, ktoré však majú pomenej svahov, no ponúkajú nočné lyžovanie. Pre náročnejších lyžiarov sú tu Plejsy, ktoré sú však od Košíc vzdialené približne 45 km.
Malá vodná nádrž, 5 km od Košíc, najmä v lete okupovaná Košičanmi utekajúcimi pred pražiacim slnkom.
Jazero unikátne umiestnené priamo pod panelovými bytovkami, v mestskej časti nad jazerom, ponúka ako atrakciu vodné lyžovanie.
Krásne jazero pripomínajúce svojou malou šírkou, veľkou dĺžkou a množstvom zatáčok skôr rieku. Aj keď je na niektorých miestach široký iba 30 metrov, jeho dĺžka dosahuje až 11 km. Od Košíc je vzdialené asi 20 km.
Spišský región severovýchodne od Košíc ponúka krásnu prírodu ale aj unikátne a monumentálne pamiatky. Jednou z nich je Spišský hrad, ktorý je s rozlohou vyše 4 ha jedným z najväčších hradov v Európe. Od roku 1993 je zapísaný do Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO.
Východne od Rožňavy na výraznom vrchu, ktorý dominuje Rožňavskej kotline sa týči hrad Krásna Hôrka. Medzi jeho hlavné atrakcie patrí múmia Žofie Andrássyovej-Serédyovej. V hrade je umiestnená expozícia Múzea Betliar, ktorá približuje dejiny a stavbu hradu, ako aj spôsob života a bývania šľachty v minulosti.
Slanecký hrad bol gotický hrad z 13. storočia, ktorý bol zničený v roku 1679. Zachovala sa jedna trojpodlažná veža a niekoľko stien.
Národný park Slovenský raj severozápadne od Košíc skrýva jednu jednu z najväčších ľadových jaskýň na svete a krásnu krajinu s planinami, tiesňavami, vodopádmi, skalami, riekami a jaskyňami. Nachádzajú úzke kaňony a hlboké rokliny s vodopádmi, po ktorých sa dá prechádzať cez množstvo rebríkov a lávok.
Národný park Slovenský kras ležiaci na juhu Slovenska pri hraniciach s Maďarskom je najväčším krasovým územím v strednej Európe a má najviac podzemných priestorov (nachádza sa tu 1100 jaskýň a priepastí).
Nachádza sa vo východnej časti Slovenského krasu. Obývali ju už neolitickí ľudia, pričom miestni obyvatelia ju poznali aj v stredoveku, kedy sa v nej skrývali pred Tatármi či Turkami.
Tokajské víno ktoré sa pestuje na slovensko- maďarskom pohraničí sa radí medzi vína, ktoré pozná každý svetový vinár. Je vínom kráľov, keďže v celej histórii Európy bolo toto víno pravidelne na stoloch európskych panovníkov. Na Slovensku je vstupnou bránou do Tokaja mesto Trebišov, slovenská Tokajská vínna cesta s centrom v Malej a vo Veľkej Tŕni ponúka desať druhov vín ktoré získali mnohé ocenenia.
Oboznamuje turistov s najvzácnejšími kultúrno-historickými pamiatkami územia, ktoré vznikli väčšinou v období gotiky. Jednotlivé pamiatky sú označené hnedo-bielymi orientačnými tabuľami s piktogramom v tvare gotickej klenby.